2009-11-18

SCJP-6 00. Nuo ko pradėti?

Pradžių pradžia -- ar to reikia? Priklauso nuo to, kas esat, ko norit ir ko tikitės. Jei norit įsigilinti į Javos sintaksės ir semantikos niuansus -- taip. Jei norit dirbti būdami labiau užtikrinti savo kodo teisingumu/kokybe -- taip. Jei norit pasididžiuoti prieš kitus geru SCJP rezultatu -- taip. Jei  norit įrodyti sau ir darbdaviui, kad esat žmogus, kuris nebijo iššūkių (o SCJP yra šiaip jau nemažas iššūkis) -- taip. Jei dairotės darbo už Lietuvos ribų -- taip. Jei neturit ką veikti... Gal. Jei dirbat pardavėju -- vargu.
Pradėti verta nuo susipažinimo su sertifikacijos reikalavimais. Tai leidžia suvokti, ko tikėtis tiek mokantis, tiek egzamino metu:
  • 1 dalis: apibrėžimas (declarations), inicializacija (Initialization) ir galiojimo ribos (Scoping)
  • 2 dalis: vykdymo eigos kontrolė (Flow Control)
  • 3 dalis: bazinės API žinios (API Contents)
  • 4 dalis: lygiagretus vykdymas (Concurrency)
  • 5 dalis: objektiškai orientuoto programavimo esminiai dalykai (OO Concepts)
  • 6 dalis: kolekcijų API, generics'ai (nežinau lietuviško atitikmens, gal vertėtų vadinti "bendrizmas"?) (Collections / Generics)
  • 7 dalis: pagrindai (Fundamentals)
Išlaikę egzaminą gausite lapą, kuriame surašyta kiekvienos dalies teisingai atsakytų klausimų procentas.

Dabar, kai egzamino sandara žinoma -- laikas išsiaiškinti, kaip jam ruoštis ir kur laikyti. Egzaminai laikomi Prometric egzaminavimo centruose (Vilniuje jų yra keletas, yra bent vienas ir Kaune). Ateinate į egzaminą, gaunate kelis popierinius arba plastikinius lapus užrašams, rašiklį, ir trims valandoms sėdate prie kompiuterio su specialia programa. Joje žymėsite "checkboxus", "radio" ir "tampysite" teisingus atsakymus į paliktus laisvus laukelius. Kuponą ("bilietą") egzamino laikymui iš anksto galima užsisakyti pvz. Baltijos Kompiuterų Akademijoje (akredituotame Prometric centre) arba UAB "Proact Lietuva".
O kaip egzaminui ruoštis? Skaityti tutorial'us, knygas (ypatingai egzaminui skirtą Katherine Sierra ir Bert Bates knygą), rašyti daug kodo, spręsti bandomuosius egzaminus, domėtis Java ir sveikai maitintis :)

Knygą nusipirkit arba elektroninę versiją susiraskit patys.

Programavimui reikia minimaliai paruošti savo kompiuterį. Sakote, turite Eclipse arba NetBeans? Siūlau juos naudoti darbe, bet ne ruošiantis egzaminui. Autocomplete ir Autobuild yra nuostabūs dalykai dirbant, tačiau mokantis jie tik trukdys įsisavinti kai kuriuos būtinus egzamine gerai išmanyti dalykus.

Taigi, instaliuojame:
- FAR Manager, Total Commander ar panašų "old-school" įrankį. Nebūtina, tačiau patogu, nes suteikia galimybes patogiai dirbti su archyvais (JAR -- tai yra paprasta ZIP failas su tam tikra meta informacija), turi komandinę eilutę ir paprastą bei GREITĄ failų redagavimo/peržiūros galimybę.
- prie FAR Manager -- instaliuojam 7-Zip ir Colorer priedus (plugins).
- notepad++
- Java SDK

Susitvarkome $PATH arba %PATH% ("Environment variable"), t.y. įdedam "java_pagrindinis_katalogas"/bin ir patikrinam, ar iš komandinės eilutės galim sukompiliuoti Hello World:

class HelloWorld {
    public static void main(String ... args) {
        System.out.println("Hello, Java World, I am coming!");
    }
}


Klausiate, kokiu vardu išsaugoti šį failą? Galite kad ir PirmaPrograma.java -- kadangi klasė nėra "public", reikalavimas, kad failo vardas sutaptų su klasės pavadinimu, negalioja.

Taigi, pasileidžiam Far Manager, Total Commanger (arba Command Prompt, arba Unix/Linux/Solaris konsolę -- priklausomai, kokia pas jus OS ir ką turit):

$ javac PirmaPrograma.java
$ java HelloWorld


ir patikrinam, ar konsolėje išspausdinamas reikalingas tekstas. Gera pradžia -- pusė darbo :)

Komentarų nėra: